Facebook da aramalara kapalı olmak , arkadaşlık isteklerini engellemek

Bu yazıyı okuyarak ulaşabileceğiniz bilgiler şunlardır ;
1) Adını veya iletişim bilgilerini girerek aramada profilini kimler bulabilir?

Adınız “Mehmet ÖZTÜRK” gibi yüzlerce kişinin sahip olduğu bir isim ise , bulunmanız bir nebze de olsa zor olacaktır. Ancak , bir başka yazımda da belirttiğim gibi , “Ortak Arkadaşlar”ı gizleme imkanımız olmadığından , facebook da görüşmek istemeyeceğiniz vs biri ile eğer ortak arkadaşlarınız varsa , arama sonucu , ortak arkadaş sayısına göre sizin profilinizi üst sıralara çıkartabilir ve bu madde tam olarak isteğinizi karşılamayabilir. Hadi diyelim ki , sadece ama sadece bir tane ortak arkadaşınız var , profil fotoğrafınızda da bir kedi var , ona rağmen ortak arkadaşınızın duvarında bir yazı,video vs paylaştığınız  taktirde yine görünür olursunuz. Şu yönden fayda sağlayabilir ; örneğin şirket e-mailiniz veya hotmail , gmail gibi sitelerden sahip olduğunuz mail adresiniz biliniyorsa ve bu mail adresini aratarak size ulaşmaya çalışan birileri varsa  , açılan penceredeki seçenekelrden “Arkadaşlar” seçeneğini seçerek , diğer kişilerin bu şekilde size ulaşmasına engel olabilirsiniz. Şöyle bir sıkıntılı ihtimal daha var ( Facebook hilesi mi ipucu mu desem bilemiyorum) ulaşmak istediğiniz kişinin beğendiği , üye olduğu grupları biliyorsanız eğer , ve o kişi ilgili grubun sayfasına birşeyler yazmışsa , bulmak için size altın bir anahtar daha veriyor demektir ,hele hele Facebook ‘ un Google’da arama yapılırken gruplara yazılan yazıları göstermesinden sonra.
2) Sana kimler arkadaşlık işteği gönderebilir?

Diyelim ki , görünür olmak problem değil ; ancak herkes arkadaşlık isteği göndersin istemiyorsunuz. O zaman 2 nolu pencereden “Arkadaşlarımın Arkadaşları seçeneğini işaretlemeniz gerekir.” Eee iyi de ben hiç kimsenin göndermesini istemiyorum derseniz , çok beklersiniz 🙂 Yine olay dönüp dolaşıp ortak arkadaşlara geliyor ki bu seçeneği işaretlediğiniz de şöyle bir senaryo ortaya çıkıyor : Yaa şey geçen gün facebookda seni gördüm , arkadaşlık isteği gönderecektim , kapalıydı , beni eklesene heeee
3) Sana kimler Facebook mesajları gönderebilir?

İşte bu özellik sevilesi bir özelliktir. Bu noktada olumsuz bir eleştirim yok. Herşeyi çözmez ama en azından adını hakeden bir özellik. Bu seçenekte sadece arkadaşlarınızın veya arkadaşlarınız arkadaşlarının , herkesin size mesaj atmasına izin verebiliyorsunuz.
4) Duvarında kimler bir şey paylaşabilir?

Bu konun hassasiyeti gerçekten de büyüktür ki , Facebook sanırım biraz da mecburiyetten bu kısma  “Sadece Ben” seçeneğini koymuş. İsterseniz sizden başka hiç kimse duvarınızda birşey paylaşamaz. Maduriyet yaşayan birçok kişi var bu konuda , özellikle evli/kariyer sahibi kişilerin problem yaşadığı bir nokta. Facebook da babası teyzesi halası dayısı olanların da kullanması önerilen bir özelliktir tarafımca.
5) Başkaları tarafından senin profilinde yapılan Duvar gönderilerini kimler görebilir? (Not: Beğeniler, arkadaşlıklar, ve diğer bazı duvar içerikleri hakkındaki haberler bu ayarlara dahil değildir.)

Sadece başkalarının senin duvarında yazdıklarıyla ilgili bir seçenek. Parantez içerisinde yazılı olan ifadeye dikkat. 4 nolu maddeyi “Arkadaşlarım” olarak seçip bu maddeyi , “Sadece Ben” diye işaretleyerek , arkadaşlarınızın duvarınıza paylaşım yapmalarını sağlayıp , bu paylaşımları sadece sizin görmenizi sağlamış olursunuz.

Aşağıda yer alan resimleri takip ederek yukarıda yazılı olan maddelerden ihtiyaç duyduğunuzu uygulayabilirsiniz.(Zaten o maddeleri açılan pencereden kopyaladım 🙂 )

Yine de yazılı olarak beyan etmiş olalım. Öncelikle en sağ üst köşede bulunan ok işaretine basılır ve açılan pencereden “Gizlilik Ayarları” tıklanır. Açılan sayfada , “Nasıl Bağlantı Kurarsın” kısmındaki “Ayarları Düzenle” seçeneği seçilir ve ikinci resimde olduğu gibi isteğe göre engellenecek grup seçilir.

Reklamlar

3 thoughts on “Facebook da aramalara kapalı olmak , arkadaşlık isteklerini engellemek

  1. Adını veya iletişim bilgilerini girerek aramada prifilini kimker bulabılır buto yok 😦 yardımcı olurmusnuz sımdeden tskkurler

  2. Benim gizlilik ayarlarimda “adimi aratarak beni bulamasinlar ” ayari yok.bana yardimci ola bilirmisiniz?Adımı yazarak beni kimler bulabilir seçeneği yok ! Cok sevinirm yardimci olursaniz.Tesekkurler shimdiden.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s